Przejdź do treści
1
2
3
Pasowanie_2021
11_listopada
Spotkanie
Dzień Ziemi
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Przejdź do stopki

Rok szkolny 2016/2017

Treść

 

„Niech porwie nas letni czas”

 

23 czerwca 2017r. pożegnaliśmy szkołę i powitaliśmy wakacje.

Galeria

 

 

WYCIECZKA DO BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ I ZAKOPANEGO

20 czerwca 2017r.  drugoklasiści i trzecioklasiści wraz z wychowawcami i przedstawicielami rodziców wybrali się na wycieczkę do Białki Tatrzańskiej i Zakopanego. 
Dzieci aktywnie spędziły czas w ogrodzie zabaw BANIA KIDS w Białce, a następnie zwiedziły Zakopane. Pogoda dopisała.

Galeria

 

 

 

ZAJĘCIA Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

14 czerwca 2017r. gościliśmy  w naszej szkole ratownika medycznego p.Jakuba Brzeżańskiego.
Pod jego kierunkiem przeprowadzone zostały zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 
Uczniowie klas starszych utrwalili wiedzę i doskonalili umiejętności w tym zakresie, a ich młodsi koledzy uczyli się ratowania życia.

 

KONKURS "Książka. Oczywiście!"

Uczniowie klasy IV: Bartosz Gąsior, Justyna Gogola, Natalia Roman wzięli udział w konkursie na komiks promujący cztanie "Książka. Oczywiście!" organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie.
Komiks naszych uczniów zajął 1 miejsce. Autorzy pracy otrzymali nagrody książkowe.

 

 

WYCIECZKA DO BIECZA

 2 czerwca 2017 roku uczniowie klasy 4 i 6 odwiedzili Biecz, miasto nazywane Perłą Podkarpacia.
Zwiedzili Dom z basztą, w którym mieści się Muzeum Ziemi Bieckiej z bogatą ekspozycją poświęconą aptekarstwu. W Kromerówce poznali bogatą historię miasta. Potem zobaczyli średniowieczne mury obronne  wraz z barbakanem i licznymi basztami.  Odwiedzili Kolegiatę-kościół pw. Bożego Ciała, najbardziej reprezentacyjną budowlę miasta zaliczaną do najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Byli też w klasztorze Ojców  Franciszkanów otoczonym murem obronnym z czasów potopu szwedzkiego. W kinie ,,Farys” obejrzeli film pt ,,Cała naprzód”. Na koniec zjedli pyszną pizzę.
Wycieczka była udana, towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda. Dzieci poznały historię regionu, przybliżyli pojęcia związane z muzeum.

                                                          Galeria  

 

DZIEŃ MAMY W KLASIE IV

31 maja klasa 4 zaprosiła swoje mamusie na klasowy Dzień Matki.  
Z tej okazji dzieci przygotowały część artystyczną: recytowały wiersze, dwaj chłopcy zagrali na instrumentach ,,Sto lat".  Po poczęstunku mamy z dziećmi tańczyły w rytmie disco polo, a potem odbyły się zawody sportowe w różnych konkurencjach. Zabawom towarzyszyło wiele śmiechu i radości. Mamy cieszyły się, że miło spędziły czas ze swoimi pociechami. 

  Galeria

 

 

WYJAZD DO "RUPIECIARNI" W TURZY

30 maja 2017r. odbył się wyjazd trzecioklasistów do "Rupieciarni" Jerzego Burkota w Turzy. Były to kolejne odwiedziny uczniów naszej szkoły i piąte z kolei zajęcia dzieci poza szkołą realizowane w ramach edukacji społeczno-przyrodniczej w kl. III. 
Celem wyjazdu było poznanie tradycji i obrzędów związanych z najbliższą okolicą, przybliżenie dzieciom dawnej wsi i pracy ludzi na roli oraz obejrzenie przedmiotów z I i II wojny światowej. 
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowiadania kolekcjonera i z ciekawością oglądały eksponaty. Jednogłośnie stwierdziły, że takie zajęcia zapamiętają na długo.

Galeria

 

GMINNY DZIEŃ DZIECKA

28 maja 2017r. uczestnicy zajęć tanecznych prowadzonych przez GOK oraz uczniowie klasy III reprezentowali naszą szkołę na Gminnym Dniu Dziecka w Rzepienniku Strzyżewskim. 
Natalia Małopolska recytowała wiersz Katarzyny Kasperczyk "Historia Grubej Kachny". Przedstawiciele klasy I, II i III wystąpili na scenie tańcząc w parach. Wszyscy trzecioklasiści zaprezentowali taniec synchroniczny "Czekolada".

Galeria

 

DZIEŃ MAMY W KLASIE III

26 maja 2017r. dzieci z klasy III przygotowały dla mam specjalny program artystyczny, w którym wyraziły swoją wdzięczność i miłość do najważniejszych dla nich osób. 
W repertuarze znalazły się wzruszające wiersze i piosenki oraz samodzielnie napisane wypracowania o ukochanych mamusiach. 
Nastepnie trzecioklasiści wręczyli swoim mamom naszyjniki i bukieciki. Na koniec zaprosili je na kawę i ciasto do dużego udekorowanego stołu, przy którym wszyscy przyjemnie i długo spędzili czas.

Galeria

 

DZIEŃ MAMY W KLASIE I

Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasze kochane mamy mają swoje święto. Uczniowie klasy I uczcili ten dzień w sposób bardzo wyjątkowy. Na początku odbyła się lekcja otwarta  dla mam w trakcie, której uzupełniali słowa wiersza pt. „Mama” D.Grllner i rysowali portret wspólnie z mamą. Kolejnym ich zadaniem było napisanie odpowiedzi na pytania dotyczące ich mam. Odpowiedzi te były bardzo ciekawe i sprawiły, że na twarzach mam pojawiły się uśmiechy. Później wszyscy udali się do Jodłówki Tuchowskiej, na warsztaty wyplatania wikliny, w trakcie których dzieci przygotowały swoim mamom piękne naszyjniki z motylami. Kolejnym punktem, który spodobał się najmłodszym było przejście labiryntu wykonanego z wikliny oraz wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku. Na samym końcu uczniowie zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny i wręczyli drobne upominki - filiżankę na herbatkę. Spędzone razem chwile zostaną na długo w pamięci mam. 

                                                                        Galeria

 

"MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII" - finał konkursu

Międzypowiatowy Konkurs Poprawnej Pisowni dla klas I-III "Mały Mistrz Ortografii" rozstrzygnięty!

24 maja 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się finał tego konkursu. 
O zaszczytny tytuł "Międzypowiatowego Małego Mistrza Ortografii" walczyło 23 uczniów. Nasz trzecioklasista Igor Słowik zajął tam IV miejsce godnie reprezentując szkołę w Rzepienniku. Jesteśmy z niego dumni.
W etapie szkolnym zmagań z ortografią wzięło udział ponad 1100 uczniów z 81 szkół z terenu powiatu tarnowskiego, dąbrowskiego i brzeskiego. 
Do etapu gminnego przystąpiło 250 szkolnych mistrzów ortografii. 
Igor jest wśród najlepszych. Brawo!

                                                Galeria

 

PRELEKCJA DOTYCZĄCA SZKODLIWOŚCI PALENIA

Dnia 23 maja 2017r. uczniowie klasy I i II uczestniczycli w prelekcji dotyczącej szkodliwości palenia, którą prowadziła  pielęgniarka szkolna pani Maria Przepióra pracującą w Ośrodku Zdrowia w Rzepienniku Strzyżewskim.  Przybliżyła dzieciom skutki palenia papierosów,  uświadomiła jak trudno jest wyjść z tego nałogu. Podkreśliła, że nie jest łatwo wyjść z nałogu i nie warto próbować. Po wysłuchani prelekcji uczniowie zadawali pytania, na które pani pielęgniarka z chęcią udzielała odpowiedzi. 

 

WYJAZD NA SPEKTAKL "TACY JAK MY"

18 maja 2017 roku uczniowie kl. IV - VI obejrzeli w Gorlickim Centrum Kultury sztukę pt. "Tacy jak my" w wykonaniu aktorów Teatru "Artenes" z Wrocławia.
Glówny bohater to Mirek, dla którego całym światem były gry komputerowe. Nie akceptował ludzi innych, szydził z nich i lekceważył. Zmienił się wówczas, gdy doświadczył problemów tych, którymi gardził.
Aby przybliżyć młodym widzom treść sztuki, aktorzy wykorzystali lektury szkolne: "Małego Księcia", "Ten obcy", "Tajemniczy ogród", "Oskar i pani Róża", "Bracia Lwie Serce". 
Spektakl promował bardzo ważne wartości. Uczył tolerancji, zrozumienia innych, odpowiedzialności za własne czyny oraz przekonywał, że nie warto poświęcać dużo czasu grom komputerowym, bo to chwile skaradzione rodzinie i rówieśnikom.

 

EKOLUDKI Z RZEPIENNIKA I POMNIKI PRZYRODY

10  maja 2017 roku odbyła się uroczystość ekologiczna w plenerze w ramach Światowego Dnia Ziemi i akcji "Cenne drzewo" ogłoszonej przez Urząd Gminy w Rzepienniku Strzyżewskim.
Podczas tego wyjątkowego spotkania kolejne drzewo w gminie uznano za pomnik przyrody. Został nim dąb szypułkowy Mietek.
Uczniowie ze Szkolnego Koła LOP zaprezentowali program artystyczno-edukacyjny związany tematycznie z imprezą pt. "Ekoludki z Rzepiennika i pomniki przyrody".
Wspólnie z zaproszonym nadleśniczym, dyrekcją, władzami gminy oraz przedstawicielami gimnazjum podziwiali okazałego dęba Jakuba będącego również pomnikiem przyrody. Ekoludki udzielały wywiadu do radia i wysłuchały ciekawych prelekcji. 

                                              Galeria 

KONKURS OPOWIADANIA BAŚNI

5 maja 2017 roku uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią zaprosili pierwszoklasistów na konkurs opowiadania baśni. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, rozbudzenie wrażliwości na piękno literatury. 
Czwartoklasiści przebrani za baśniowe postaci opowiadali baśnie różnych twórców: Hansa Christiana Andersena, Wilhelma i Jacoba Grimmów. 
Dwoje uczniów zostało wyróżnionych za barwne opowiadanie i ciekawe stroje.

Galeria

NOC W BIBLIOTECE

W nocy z 28/29 kwietnia 2017 r. odbyła się „Noc w bibliotece”, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie klasy III oraz chętni uczniowie klas IV i V.
Podczas tej niezwykłej nocy oprócz słuchania czytanych baśni i bajek, uczestnicy odkrywali „tajemnice skrzyni”, wyszukiwali słów z poszczególnych książek i tworzyli z nich hasło, próbowali doczepić kotu ogon z zasłoniętymi oczami, rozwiązywali zagadki literackie, układali domino z książek, rysowali chatkę Baby-Jagi przy użyciu białej świecy, przebierali groch, a nawet tworzyli własną bajkę.
O północy pojawiła się niespodzianka – tort, który krojony przez Czerwonego Kapturka, smakował zmęczonym uczestnikom jak żaden inny. Gdy nadszedł czas odpoczynku i uczniowie ułożyli się w śpiworach, ich spokój został zakłócony przez wizytę wampira.  Z tej próby wszyscy wyszli zwycięsko, dlatego na zakończenie przygody w bibliotece każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w „Nocy z baśniami”. 

 Galeria 


"MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII" - eliminacje gminne

 

26 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Publicznych w Turzy odbył się etap gminny XIV Międzypowiatowego Konkursu Poprawnej Pisowni dla klas I-III. Uczestnicy konkursu pisali długie i trudne dyktando.
Trójka trzecioklasistów - reprezentantów naszej szkoły może być z siebie dumna. Po ogłoszeniu werdyktu przez Komisję Konkursową, Igor Słowik został Małym Wicemistrzem Ortografii w gminie (II miejsce) i zakwalifikował się do III etapu na szczeblu międypowiatowym. 
Pozostali uczestnicy: Filip Hołda zajął IV miejsce, a Wiktoria Leszkiewicz - V miejsce. Gratulacje! 

24 maja w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się finał tego konkursu. Tam spotkają się uczniowie szkół z powiatu brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego.


 Galeria


SPOTKANIE Z PROF. AUGUSTYNEM MIKĄ

Dnia 26 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klasy I z prof. Augustynem Miką – światowej sławy pomologiem oraz autorem ogromnej ilości opracowań z dziedziny sadownictwa. 
Podczas spotkania profesor opowiadał  o dziedzinie swoich zainteresowań, jednak dostosował swój wykład do wieku słuchaczy - nawiązał do przysłów związanych z jabłkami, odkrycia Newtona, imienia japońskich chłopców, a nawet wyjaśnił w jakich okolicznościach powstało królewskie berło. 
Ponieważ spotkanie odbywało się w bibliotece, nie obyło się bez czytania – profesor przeczytał dzieciom opowiadanie pt.„Miko szuka przyjaciela” B.Weninger, S. Roehe. 

  Galeria

 

WYJAZD DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

Dnia 25 kwietnia 2017 roku  dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto. 
Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od zjazdu  ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. 
Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, pracę wypalaczy metanu, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. 
Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zabrani zostali uczniowie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodniczkom pomogli między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni, który opowiedział uczniom swoją historię. Prosił ich o pomoc w odszukaniu skarbu, a w zamian rozdał woreczki z solą. Wycieczka zakończyła się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz” 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek. Na samym końcu odbył się warsztat plastyczny, na którym dzieci wykonały czapki górnicze.

                                                                   Galeria

 

SPOTKANIE PROMUJĄCE CZYTELNICTWO "ZACZYTANY RZEPIENNIK"

 

W kwietniu 2017 r. w sali widowiskowej GOK w Rzepienniku Strzyżewskim odbyło się spotkanie promujące czytelnictwo pod hasłem „Zaczytany Rzepiennik”.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali publiczności umiejętności recytatorskie, przedstawili swoją interpretację „Historii moich dziadków” oraz zatańczyli taniec „Czekolada”.  
Gościnnie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Olszynach, którzy zaprezentowali przedstawienie „Pinokio szuka szczęścia” oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim, prezentując się publiczności  w bajkowych strojach i zadając zagadki literackie. Ciekawym punktem spotkania było wyświetlenie filmu „Mądra rzeka”, przygotowanego przez Panią Renatę Gogolę.
W trakcie spotkania odbywały się konkursy z nagrodami - zwycięzcy otrzymali nagrody z rąk Wójta Gminy Rzepiennik Strzyżewski – mgra inż. Marka Karasia.
Głównym punktem programu był „Maraton czytelniczy” – na tę okazję wybrana została książka Antoine de Saint-Exuperego pt. „Mały Książę”, której kolejne rozdziały odczytywali zaproszeni goście.

 

  Galeria


WYJAZD DO DRUKARNI  REDEMPTORYSTÓW W TUCHOWIE

Dnia 10 kwietnia 2017 r. uczniowie klas I, IV oraz przedstawiciele klas V i VI zwiedzili drukarnię Redemptorystów w Tuchowie.
Uczniowie mieli możliwość zobaczyć proces drukowania książek. Oprowadzani przez dyrektora o. Bogdana Niecia zwiedzili hale drukarni oraz zaobserwowali maszyny wykorzystywane podczas drukowania. Pracownicy opowiadali o poszczególnych etapach drukowania, wyjaśniali sposób działania maszyn oraz zakresie swoich obowiązków. Na zakończenie o. Nieć sprawił nam miłą niespodziankę, wręczając każdemu uczestnikowi wydrukowaną kopię wspólnego zdjęcia, które zrobił nam przy powitaniu.  
 

 Galeria 

WYJAZD DO KSIĘGARNI "MIESZKO" W GORLICACH

W dniu 4 kwietnia 2017 r. uczniowie klas I, IV oraz przedstawiciele klas V i VI odwiedzili księgarnię „Mieszko” w Gorlicach.  
Uczniowie zostali oprowadzeni po księgarni przez właściciela pana Wojciecha Patrzyka. Zobaczyli poszczególne działy tematyczne, dowiedzieli się, co w każdym z nich znajduje oraz w jaki sposób samemu można znaleźć interesujący tom. Pan Wojciech bardzo szczegółowo opowiedział, na czym polega praca księgarza. Dodał również, że w księgarni często są organizowane spotkania z pisarzami.
Uczniowie mieli możliwość zakupu wybranej książki – zgodnie z mottem księgarni każdy klient został obsłużony rzetelnie i fachowo.           

                                            Galeria

GMINNE ZAWODY PIŁKI RĘCZNEJ

27 marca 2017r. w Olszynach odbyły się gminne zawody piłki ręcznej. Naszą szkołę reprezentowali: Kamil Wilga, Alexandru Marcu, Kacper Słowik, Michał Łątka, Paweł Kiełtyka, zajęli trzecie miejsce.

 

SPOTKANIE POD HASŁEM "CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA"

Dnia 27 marca 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, w czasie którego wysłuchaliśmy utworów takich jak: „Dziad i Baba” J.I. Kraszewskiego, „Rzepka” J.Tuwima, „Wilk i owce” B.Michalca, „Pan Hilary” J.Tuwima, „Kłamczucha” J.Brzechwy, „Katar” J.Brzechwy, „Zadrapanie na kolanie” D.Strzemińskiej – Więckowiak”,  „Marudne wróble, czyli Cudze chwalicie, swego nie znacie” D.Strzemińskiej - Więckowiak, „Lokomotywa” J.Tuwima, „Pierwszy dzień szkoły” D.Strzemińskiej – Więckowiak, fragment książki „W Dolinie Muminków” T.Janssona, fragment książki „Przygody Mikołajka” R.Goscinnego oraz fragment książki „Bajarka opowiada”  M.Niklewiczowej. 
Najliczniej dopisały mamy, niemniej jednak bardzo ucieszył nas występ dwóch tatusiów, babć i dziadka. 

 Galeria


"MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII"

  22 marca 2017r. odbyły się elimninacje szkolne XIV Międypowiatowego Konkursu Poprawnej Pisowni dla klas I-III "Mały Mistrz Ortografii". W konkursie wzięło udział 6 uczniów z klasy II i III.
I miejsce zajęła Wiktoria Leszkiewicz (kl.III), II miejsce zajął Igor Słowik (kl.III), a III miejsce - Filip Hołda (kl.III).
Ci uczniowie zakwalifikowali się do etapu gminnego tego konkursu i oni będą reprezentowali naszą szkołę 26 kwietnia w szkole w Turzy, zmagając się z ortografią.
Mali Mistrzowie Ortografii otrzymali dyplomy i ngrody książkowe.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie! 

Galeria

SPOTKANIE AUTORSKIE

Dnia 22. 03. 2017r. odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem panem Czesławem Dutką - autorem 26 książek opisujących historię Rzepiennika i okolic.
Podczas swojego wykładu pan Czesław opowiedział jak powstały jego książki, wyjaśnił jak zbierał do nich materiały oraz zaprezentował historyczne dokumenty, będące jego własnością. Niejako przy okazji w niezwykle interesujący sposób, autor zapoznał obecnych na spotkaniu z historią okolicznych terenów.
Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania autorowi pytań, na które pan Czesław wyczerpująco odpowiadał.

Pan Czesław Dutka jest bardzo związany z Gminą Rzepiennik Strzyżewski. Sam siebie określa jako "dziecko trzech wsi" - ojciec pochodził z Racławic, matka z Olszyn, zaś autor urodził się w Rzepienniku Suchym w 1943 roku. Pan Czesław jest absolwentem Akademii Nauk Społecznych w Warszawie. Był rolnikiem, urzędnikiem, politykiem oraz nauczycielem. Pracował w Szkole Podstwaowej w Rzepienniku Suchym. Jak sam argumentuje "potrzeba realizacji innych, niż zawodowe, zainteresowań kierowała go do zaskakujących poczynań, które ujawniły się, gdy zajął się badaniem przeszłości Rzepiennika - "rodzinnego gniazda".
Badania te przyczyniły się do powstania 26 książek. Ponadto pan Czesław był redaktorem naczelnym Pamiętnika Szkolnego - pisma z życia Szkoły i wsi Rzepiennik Suchy. Pierwsze pismo powstało w roku szkolnym 1993/1994, ostatnie w roku szkolnym 1998/1999. Kontynuacją tego pisma były Rzepiennickie Zapiski wydawane w latach 1999-2004. Dzięki inicjatywie pana Czesława wydawane było też pismo Ostoja związane z Parafią Matki Bożej Królowej Polski w Rzepienniku Suchym.

Składamy serdeczne podziękowania panu Piotrowi Niemcowi Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej za pomoc w zorganizowaniu spotkania.
 

  Galeria  


SZKOLNE OBCHODY DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku dla podkreślenia bogactwa i różnorodności językowej świata. Ma on także na celu zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych wyginięciem. Ocenia się, że język polski jest językiem ojczystym dla około 44 mln ludzi na świecie. 
W naszej szkole 21 marca po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji drzwi klas zostały przyozdobione kolorowymi słowniczkami ortograficznymi. Część artystyczna odbyła się w sali gimnastycznej, która w tym dniu przybrała odświętny i kolorowy wygląd. 
Dzieci z klasy IV przedstawiły zebranym, czym jest język ojczysty, zaś uczniowie z klas V i VI przygotowali montaż słowno-muzyczny pt.: "Stop wulgaryzmom - zielone światło dla kultury języka". Jego celem było zwrócenie uwagi na sposób wysławiania się dzieci i dorosłych. W trosce o kulturę słowa promowali etykę mówienia oraz właściwe komunikowanie się uczniów. Podkreślili, jak ważna jest ochrona dziedzictwa językowego. 
Uczniowie wszystkich klas próbowali swoich sił w odczytywaniu "łamańców językowych", co uświadomiło im, że nasz język jest piękny i wyjątkowy, ale też trudny. Następnie czytali ciekawe fragmenty  książek, rysowali ilustracje do tekstów, grali w scrable, były kalambury, rymowanki zachęcające do czytania. Odbył się konkurs ortograficzny, ale nikt nie napisał go bezbłędnie. 
Dzień Języka Ojczystego upłynął w miłej i pogodnej atmosferze. 
W naszej szkole gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim, którzy obejrzeli część artystyczną. Wykonawcy otrzymali gromkie brawa.  

  Galeria

 

XVI GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

  9 marca 2017 roku w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach odbył się XVI Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Dziecięcej. W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Przemysław Baran (kl. I), Kacper Łatka (kl, II) i Natalia Małopolska (kl. III). Kacper Łatka otrzymał wyróżnienie, a Natalia Małopolska tak samo jak w zeszłym roku zdobyła I miejsce i nagrodę publiczności. Gratulujemy!         

  Galeria


LEKCJA BIBLIOTECZNA W RZEPIENNIKU BISKUPIM

Dnia 07. 03. 2017 r. uczniowie klasy pierwszej gościli w Szkole Podstwowej w Rzepienniku Biskupim, gdzie wzięli udział w niezwykłej lekcji bibliotecznej, prowadzonej przez panią Grażynę Wałęgę.
W bibliotece będącej skarbcem Ali-Baby, uczniowie rozwiązywali zagadki zadawane przez baśniowe postaci, a nawet tworzyli włane książeczki.
Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z uczniami klasy pierwszej tamtejszej szkoły oraz ich wychowawcą panią Iwoną Kiełtyka, która poprowadziła zabawy integrujące uczniow obu szkół.
Po wesołej zabawie na uczestników czekał słodki poczęstunek. Na pamiątkę spotkania uczniowie wymienili się zrobionymi przez siebie zakładkami do książek.  

Galeria 


GMINNE ZAWODY PIŁKI SIATKOWEJ

20 lutego 2017r.w Olszynach odbyły się gminne zawody piłki siatkowej. Naszą szkołę reprezentowali: Witold Bajorek, Kacper Słowik, Kamil Wilga, Alexandru Marcu. Drużyna chlopców zajęła trzecie miejsce, natomiast drużyna dziewcząt w składzie: Żaneta Guzik, Paulina Mikos, Maria Łysak, Zuzanna Słowik, Paulina Gogola wywalczyła drugie miejsce. 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

17 lutego 2017 roku odbyła się szkolna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, którą przygotowali uczniowie klas 0 – III pod kierunkiem swoich wychowawców. Dziadkowie z „łezką w oku” i dumą oglądali występy wnuków. Na zakończenie uroczystości uczniowie odśpiewali „100 lat”, złożyli życzenia i wręczyli upominki.

 Galeria


WYJAZD NA PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

17 stycznia 2017 roku uczniowie klas I – III obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Bajki Pana Perrault” w Gorlickim Centrum Kultury. Spektakl składał się z trzech baśni – „Czerwony Kapturek”, „Tomcio Paluch” i „Ośla skóra”. Cały występ był bardzo pogodny i radosny, a każda opowieść zakończona morałem i piosenką. Bogata scenografia oraz gra aktorów zachwyciły uczniów i nauczycieli.

 Galeria

 


WYCIECZKA DO URZĘDU POCZTOWEGO I BIBLIOTEKI

19 grudnia uczniowie kl. III wybrali się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego i Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzepienniku Strzyżewskim.
Na poczcie dzieci obserwowały pracę urzędniczek i doręczycieli, przeprowadziły wywiad z panią naczelnik, a także samodzielnie nadawały – wysyłały kartki bożonarodzeniowe.
W bibliotece natomiast zwiedzały pomieszczenia, oglądały księgozbiór i wysłuchały prelekcji pana dyrektora. Każdy uczeń włączył się do głośnego czytania książki rozpoczętego przez bibliotekarza.
W obydwu miejscach czekały na wycieczkowiczów słodkie niespodzianki i inne upominki. Samorząd klasowy wręczył pracownikom specjalne podziękowania za współpracę z naszą szkołą. Uczniowie złożyli wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

  Galeria

"CO CZAROWNICA WRZUCA DO PIECA?"

  16 grudnia w szkole odbyła się prelekcja o smogu.  Przeczytaj  więcej … 

 

MIKOŁAJKI

6 grudnia pojawił się w naszej szkole niecodzienny gość. Dzieci rozpoznały go od razu - to Święty Mikołaj! Każdy otrzymał prezent.  W tym roku Mikołaj obdarowywał oryginalnymi prezentami . Były to m. in. bilety do Kina „Za rogiem” w Olszynach na film pt. „Uwolnić Mikołaja”.

 To miła niespodzianka. Dziękujemy!

            Galeria 

 

ANDRZEJKI 

"Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie!" - 22  listopada odbyła się szkolna zabawa andrzejkowa. Tradycyjne wróżby dostarczyły wielu emocji.  

       Galeria

WYJAZD NA SPEKTAKL "DYNASTIA MIZIOŁKÓW"

17 XI 2016 uczniowie klas IV-VI w Gorlickim Centrum Kultury obejrzeli spektakl pt. "Dynastia Miziołków" zrealizowany na podstawie książki Joanny Olech. |
To pełna humoru opowieść o życiu dwunastolatka, jego codziennych wydarzeniach w szkole i w domu. Główny bohater Miziołek jest otwartym, bystrym chłopcem, który nawiązuje przyjaźnie z kolegami, a także przeżywa pierwszą miłóść.
Na podkreślenie zasługują: znakomita gra aktorów i scenografia.
Przedstawienie porusza wiele treści z profilaktyki. Uczy radzenia sobie ze stresem, umiejętności rozwiązywania konfliktów.

Naprawdę warto obejrzeć.

 

SPOTKANIE Z DZIELNICOWYM

     Dnia 14 listopada 2016r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z panem dzielnicowym Waldemarem Kopkiem z komisariatu policji w Ciężkowicach. Pan policjant przeprowadził prelekcje na temat bezpieczeństwa na drodze oraz zabaw na śniegu i lodzie. Zaprezentował rekwizyty, którymi posługuje się w codziennej pracy oraz wręczył dzieciom odblaski. Dzieci podarowały panu dzielnicowemu laurki dziękując za spotkanie.

               Galeria

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

    10 listopada 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieka p.Marii  Prokop przygotowały apel z okazji 98 rocznicy odzyskania przez  Polskę niepodległości. Przedszkolaki przypomniały zebranym to ważne wydarzenie z historii naszego kraju.

          Galeria

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

         Z okazji światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia pod hasłem „Mój przyjaciel miś” dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz kl.I. 
W trakcie zajęć dzieci poznały historię „pluszowego misia”, sławne misie z bajek, nauczyły się wiersza pt. „Niedźwiedź”, kolorowały wybrane przez siebie misie, wspólnie bawiły się przy piosence „Stary niedźwiedź mocno śpi” i „Jadą, jadą misie”.

              Galeria 

ZAWODY GMINNE TENIASA STOŁOWEGO 

21 października 2016r. w Rzepienniku Biskupim odbyły się zawody gminne tenisa stołowego. W rozgrywkach wzięło udział sześcioro uczniów naszej szkoły: Witold Bajorek, Kacper Słowik, Zuzanna Słowik, Paulina Gogola, Maria Łysak z klasy VI oraz Jakub Polak z klasy V. Wśród chłopców najlepszy okazał się Jakub Polak, który zajął ósme miejsce, a  wśród dziewcząt Zuzanna Słowik - piąte miejsce.

 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

      Dnia 14 października 2016 r. w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Strzyżewskim przyjęto jedenastu pierwszoklasistów. 
Przygotowali oni krótki program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Pierwszoklasiści w obecności swoich rodziców, złożyli uroczyste ślubowanie, po czym Dyrektor Szkoły mgr Marta Przepióra pasowała ich na uczniów. Dopełnieniem aktu pasowania było wręczenie pierwszoklasistom legitymacji szkolnych oraz pamiątkowych „medali”.

          Galeria  

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII – SPOTKANIE Z PROF. AUGUSTYNA MIKI Z UCZNIAMI I NAUCZYCIELAMI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RZEPIENNIKU STRZYŻEWSKIM

      W poniedziałek  10 października 2016r.  uczniowie  naszej  szkoły  uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z Panem Profesorem Augustynem Miką – światowej sławy pomologiem, czyli znawcą owoców i hodowli drzew owocowych oraz autorem ogromnej ilości opracowań z dziedziny sadownictwa. 
Korzenie rodziny Mików tkwią w Rzepienniku Suchym, a sam profesor pochodzi z Rzepiennika Strzyżewskiego, gdzie jego ojciec prowadził gospodarstwo rolne. Trudna była droga z Rzepiennika na wyżyny nauki. Z determinacją – własną i rodziny – podążał nią Pan Profesor. Studia ukończył w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a swoje umiejętności doskonalił u znakomitego profesora Szczepana Pieniążka w Skierniewicach. Współpracował z najwybitniejszymi światowymi pomologami, zdobywał doświadczenie w instytutach sadowniczych w Anglii, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Japonii. 
Szesnaście lat temu redaktorzy czasopism lokalnych  nawiązali współpracę z Panem Profesorem, zamieszczając jego opowiadania – wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości, pełne ciepła i humoru, przyprawione nuta nostalgii za dawnymi czasami. Zostały one zebrane w tomie „Na wygonie”. 
Pan Profesor nigdy nie zapomniał o rodzinnych stronach. Do domu ukrytego w lesie w Dąbrach często przyjeżdża ze Skierniewic, gdzie dotychczas pracuje. 
Spotkanie z prof. Augustynem Miką umożliwiło uczniom naszej szkoły poznanie historii Życia Pana Profesora, jego zmagania z biedą, głodem, strachem czasów wojennych, a także usłyszenie o dawnej szkole, dziecięcych zabawach i radościach. 

     Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w  naszej szkole i niepowtarzalne opowieści. Życzymy dalszych twórczych sukcesów naukowych i sił do pracy.

    Dziękujemy panu Piotrowi Niemcowi Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej za współpracę ze szkołą i pomoc w zorganizowaniu spotkania.

          Galeria

 

Ogłoszenie dotyczące zatrudnienia

Od dnia 02.11.2016r. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Strzyżewskim poszukuje nauczyciela języka angielskiego do prowadzenia zajęć w klasach I-III na okres 3 miesięcy w wymiarze 6/18 godzin tygodniowo.

 

USUWAMY AZBEST

      30   września   2016  roku  uczniowie  klas 0-IV uczestniczyli   w ciekawych zajęciach edukacyjnych w ramach projektu "Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego".

      Galeria 

ZEBRANIE Z RODZICAMI - PRELEKCJA

 

W związku z tym, że nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu ,,Zabawy z językiem polskim” a tym samym licznych konkursów promujących czytelnictwo w dniu 29 września 2016 roku o godzinie 15.30 odbyła się prelekcja dla rodziców pt. ,,Jak połknąć bakcyla czytania”. Prezentacja przekonywała rodziców o roli czytania w każdym wieku dziecka  oraz zachęcała do czytelnictwa jako działania przynoszącego korzyści na wielu aspektach rozwoju.

 

MAGIC SHOW

29 września 2016 roku naszą szkołę odwiedził iluzjonista, który zademonstrował nam niezwykle intrygujący  pokaz pt. ,,Magic Show”. Artysta dał pokaz żonglerki, magii oraz niezwykłej zręczności opanowanej do perfekcji. Do zabawy byli włączani też uczniowie, którzy chętnie brali udział w kolejnych etapach pokazu. Występ został nagrodzony gromkimi oklaskami.

    Galeria 

WYCIECZKA DO MŁYNA I PIEKARNI

We wrześniu, w ramach edukacji społeczno – przyrodniczej, trzecioklasiści poszerzali wiedzę wychodząc poza szkołę. Poznawali najbliższą okolicę i znajdujące się w niej zakłady – odwiedzili młyn zbożowy i miejscową piekarnię. Obserwowali pracę piekarza i młynarza, poznali obsługę urządzeń oraz wytwory pracy wymienionych zawodów. Wycieczka sprzyjała także utrwaleniu zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach i korzystania ze środków komunikacji.

          Zdjęcia z wycieczki

GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE

Dnia  15  września  2016  roku  odbyły  sie  Gminne  Biegi  Przełajowe w  Rzepienniku  Strzyżewskim.  Z naszej  szkoły wzięło  udział 10  uczniów z  klas IV - VI. Zawodnicy mieli do przebiegnięcia 1000 m (dz) i 1500 m(chł).

Najlepsze miejsca zajęli:

Natalia Roman z kl. IV        I miejsce

Justyna Gogola kl. IV          II miejsce

Paulina Gogola z kl. VI        I miejsce

Zuzanna Słowik z kl. VI       II miejsce

       Galeria

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września 2016 roku rozpoczął się nowy rok szkolny 2016/2017. Pierwszy dzień szkoły to z pewnością jeden z najważniejszych dni w tym roku. Wszystkie dzieci pożegnały już wakacje i powitały swoje wychowawczynie, kolegów i koleżanki.

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego życzymy wszystkim, aby czas spędzony w szkole był bogaty w radosne chwile, nowe przyjaźnie, a każdy dzień był okazją do rozwijania swoich zainteresowań, umiejętności i ustawicznego pogłębiania wiedzy.

 

                       Rok szkolny czas zacząć! Powodzenia!

77573