Przejdź do treści
1
2
3
Pasowanie_2021
11_listopada
Spotkanie
Dzień Ziemi
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Przejdź do stopki

Rok szkolny 2022/2023

Treść

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023


Wycieczka do Wrocławia i w Sudety

14 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV – VIII z opiekunami wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia i w Sudety.
W pierwszym dniu wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy miasto. Najpierw udaliśmy się na Ostrów Tumski – znaną wszystkim urokliwą wrocławską wyspę. Tam podziwialiśmy piękną katedrę oraz spacerowaliśmy po Moście Tumskim, na którym wisi mnóstwo kłódeczek zawieszanych przez zakochane pary.
Niektórzy, idąc w kierunku Starego Miasta, szukali po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu, a po znalezieniu ich robili sobie z nimi zdjęcia.
W muzeum Panoramy Racławickiej uczniowie podziwiali malarstwo J. Kossaka i poznali historię bitwy pod Racławicami.
Wieczorem zachwycaliśmy się pokazem Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej – największej w Polsce i jednej z największych w Europie.
Drugi dzień wycieczki również był udany, chociaż bardzo męczący.
Z Wrocławia  pojechaliśmy do Karpacza. Wyciągiem krzesełkowym wyjechaliśmy na Kopę, dalej poszliśmy pieszo do górskiego schroniska „Domu Śląskiego”.  Tutaj odpoczywaliśmy i nabieraliśmy sił do dalszej wędrówki, żeby zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę.  Po wyczerpującej wędrówce czarnym szlakiem dotarliśmy na Śnieżkę. Podziwialiśmy piękne widoki rozpościerające się zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej.
Ze szczytu łatwiejszym szlakiem zeszliśmy do wyciągu i zjechaliśmy w dół.
Po dniu pełnym wrażeń i przeżyć wyruszyliśmy w drogę powrotną.


Wycieczka do Parku Rozrywki Zatorland

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili 15 czerwca 2023 roku Zatorland. Każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie. Młodzi paleontolodzy odwiedzili największy w Europie Park Ruchomych Dinozaurów, przyszli entomolodzy przyglądali się z uwagą olbrzymim insektom w Parku Owadów, natomiast przyszli badacze kultury antycznej zwiedzili Park Mitologii. Odwiedzili tańczące fontanny, przeszli przez parki linowe, odbyli rejs tramwajem wodnym, zawitali także do kina 5D EXtreme. Na koniec czekała na nich fantastyczna zabawa w Lunaparku, gdzie każdy mógł wybrać coś dla siebie.


Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy

Dnia 12 czerwca 2023 roku w szkole odbyło się szkolenie udzielania pierwszej pomocy, w którym wzięli wszyscy uczniowie szkoły. Prelekcję poprowadził ratownik medyczny Jakub Brzeżański.
Prowadzący mówił o tym, że już od najmłodszych lat należy kształtować odpowiednią postawę w zakresie niesienia ratunku innym. Już najmłodszych warto przygotować do właściwego i szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia – własnego i innych – w szkole lub w innym miejscu. Często w takich przypadkach znaczenie mają sekundy i tylko właściwe zachowanie świadków zdarzenia jest w stanie uratować poszkodowanego, zanim dojedzie karetka pogotowia. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość przyswojenia wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej.


Mobilne Laboratoria Przyszłości

6 czerwca 2023 r. uczniowie klasy IV-VI wzięli udział w warsztatach w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej w Rzepienniku Suchym.
Edukatorzy przeprowadzili lekcje tworząc przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej celem jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Projekt zakłada unowocześnianie szkół tak, aby zajęcia prowadzone były w angażujący i ciekawy dla uczniów sposób.


Dzień Rodziny

W imię szacunku i wdzięczności zorganizowana została uroczystość obchodów Dnia Rodziny, w której uczniowie mieli okazję wyrazić swoje podziękowanie przybyłym na imprezę rodzicom.
Uczniowie od wielu dni przygotowywali z okazji tego święta program taneczno – wokalno - recytatorski. Wierszem i piosenką chcieli podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Rodzice otrzymali wykonane własnoręcznie upominki, słodkie buziaki oraz najserdeczniejsze życzenia płynące z głębi małych serduszek.
Obchody Dnia Rodziny zostały połączone z Dniem Dziecka, który przypadał w tym dniu. Z tej też okazji po części artystycznej odbyły się konkurencje sportowe, w których wzięli udział rodzice wraz z dziećmi. Każda klasa rywalizowała o tytuł Super Rodziny. Uroczystość dostarczyła wszystkim wiele radości i szczęścia. Podkreślić tu należy, że jest to dzień ważny nie tylko dla rodziców, ale także dla dzieci. Jest to czas, kiedy mogą one wyrazić swoją miłość.


Wycieczka do Wadowic i Oświęcimia

W dniu 26 maja 2023 r. odbyła się szkolna wycieczka do Wadowic i Oświęcimia.  
Podczas pobytu w Wadowicach uczniowie zwiedzili Bazylikę Mniejszą NMP,   a także Muzeum Wadowickie. Mieli możliwość odwiedzenia  Domu Jana Pawła II oraz zobaczenie zegara na bocznej ścianie kościoła ze słynnym napisem: „Czas ucieka, wieczność czeka". Na koniec wykonali zdjęcia pamiątkowe obok pomnika Jana Pawła II i skonsumowali "papieską" kremówkę.
Kolejnym punktem zwiedzania był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, do którego wejście otwiera brama z napisem „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Na miejscu czekał przewodnik, który wstępnie zaznajomił nas z historią obozu, na terenie którego znajdowały się bloki, oznaczone numerami i pełniące różne funkcje.  
Po zwiedzeniu Oświęcimia pojechaliśmy do Brzezinki - oddalonego o kilka kilometrów kolejnego obozu zagłady. Tam znajdowało się około 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami. W tym miejscu dowiedzieliśmy się, jak wyglądało codzienne życie ofiar - gdzie spali, pracowali, co jedli.
Wzruszeni i świadomi historii, którą należy znać, pożegnaliśmy to smutne miejsce.


Apel z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

19 maja 2023 r. odbył się apel podsumowujący realizację projektu Rok 2023 r. rokiem Mikołaja Kopernika „WSTRZYMAŁ SŁOŃCE, RUSZYŁ ZIEMIĘ …” 

Projekt zakładał realizację zadań:

1. Apel poświęcony 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Akademia poświęcona przypomnieniu życia i zasług Mikołaja Kopernika. Uczniowie piękną recytacją poprzeplataną biografią Mikołaja Kopernika uczcili pamięć największego polskiego astronoma.
2. Rywalizacja klas 1 - 3  „Dzieci Pana Astronoma”.
W rywalizacji zmierzyli się uczniowie klas 1-3 ze znajomości książki „ Dzieci Pana Astronoma” autorstwa Wandy Chotomskiej.
Zwyciężyła klasa 1, która najlepiej poradziła sobie z pytaniami dotyczącymi książki. II miejsce zajęła klasa 2, III miejsce - klasa.
3. Rywalizacja klas 4-8 „ Biografia Mikołaja Kopernika”.
Klasy starsze rywalizowały ze znajomości biografii Mikołaja Kopernika. W potyczkach  I miejsce zajęła klasa 7, II miejsce klasa 5, III miejsce klasa 6.
4. Prezentacja multimedialna - „ Mikołaj Kopernik - Superbohater”.
Najciekawsza prezentacja została wykonana przez ucznia klasy 8 Aleksego Ryndaka.
5. Konkurs plastyczny – Kartka urodzinowa dla Mikołaja Kopernika z okazji 550 rocznicy urodzin.
Kategoria klasy 1 - 4
I miejsce - Lena Łatka
II miejsce - Wojciech Koczwara, Michał Polak
III miejsce – Martyna Małopolska, Karolina Madej
Kategoria 5 - 8
I miejsce - Kacper Łatka,
II miejsce - Kinga Słowik, 
III miejsce – Kamila Słowik, Milan Zuzanna


Planetrium w naszej szkole

W dniu 18 maja 2023 r . uczniowie naszej szkoły uczestniczyły w seansie edukacyjnym - Mobilne Planetarium. W kopule w kształcie kuli, która sprawiała wrażenie przestrzeni kosmicznej, uczniowie mogli przenieść się w  świat zagadek  i odbyć niepowtarzalną podróż. Dzięki planetarium dzieci poznały zagadki dotyczące kosmosu oraz mogli  zrozumieć zjawiska astronomiczne, które zazwyczaj obserwuje się z Ziemi  lub ogląda przez teleskopy.
Pokaz z pewnością dostarczył wszystkim dzieciom niezapomnianych wrażeń i zachęcił do zgłębiania wiedzy o otaczającym nas Wszechświecie.


Spotkanie z policjantem

10 maja 2023 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów klas I-VIII z młodszym aspirantem Marcinem Wadyckim . Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. 
Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady, o których powinien pamiętać każdy rowerzysta. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.


Akcja charytatywna klasy 8

W dniu 8.05.2023r. uczniowie klasy ósmej przeprowadzili akcję charytatywną na rzecz dzieci niepełnosprawnych pod hasłem „Spełniamy marzenia”. Ósmoklasiści upiekli i sprzedawali gofry, a zebrane fundusze w kwocie 1200zł zostały przekazane na turnus rehabilitacyjny nad morzem dla podopiecznych Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są”. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów oraz pracowników szkoły. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klasy ósmej, którzy zasponsorowali wszystkie potrzebne produkty. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pań Marii Łatki, Anny Tupek oraz Katarzyny Szymańskiej za nieocenioną pomoc podczas realizacji całego przedsięwzięcia. Dziękujemy także wszystkim, którzy wspierali akcję kupując gofry. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc chorym dzieciom.


Konkurs rowerowy

Formularz zgłoszeniowy


Akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja

28 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej  w Rzepienniku Strzyżewskim odbył się apel poświęcony 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Zaprezentowano montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Poprzez wiersze, piosenki i piękny taniec uczniowie zaprezentowali ważne fakty z dziejów Polski. Przypomnieli symbole narodowe, rolę i znaczenie słów: Wolność, Naród i Ojczyzna oraz okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. To właśnie 3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwany też Czteroletnim uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą.
Akademia była wspaniałą okazją do pielęgnowania patriotyzmu oraz cenną lekcją historii.


Finałowa debata oksfodzka projektu "Dialogi Nieoczywiste".

W dniu 26 kwietnia 2023 r. w sali widowiskowej w Rzepienniku Suchym odbyła się finałowa debata oksfordzka realizowana w ramach projektu „Dialogi Nieoczywiste”. Argumentom propozycji i opozycji przysłuchiwali się uczniowie klas ósmych z Rzepiennika Strzyżewskiego, Turzy i Olszyn. Debatę zwyciężyła drużyna w składzie: Gabriela Dziuban, Kacper Łatka, Bartłomiej Szymański i Marcin Kiełtyka. Gratulacje!

 


Apel z okzaji Dnia Ziemi 

20 kwietnia odbył się apel z okazji Dnia Ziemi promujący akcję „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Zebraliśmy się na podwórku szkolnym. Gościliśmy Panią Andżelikę Ryndak z Urzędu Gminy w Rzepienniku Strzyżewskim.
Uczniowie zaprezentowali program artystyczny „Rady na odpady” i podsumowali podjęte działania, związane ze sprzątaniem otoczenia, utrwalone na dużych fotografiach. Ponadto przeprowadzili eksperyment dotyczący rozkładu śmieci.
To nietypowe plenerowe spotkanie w strugach wiosennego deszczu z pewnością pozostanie w pamięci dzieci i w jakimś stopniu zapobiegnie bezmyślnemu zaśmiecaniu środowiska.


Otwarcie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej

 

W dniu 31.03.2023 r. odbyło się otwarcie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach.  W tym wydarzeniu brali udział  reprezentanci uczniów  wraz z nauczycielem, którzy zwiedzali  nowo udostępnione piętro budynku, w którym mieścić się strefa powitalna, m.in. z wielowarstwową mapą Małopolski, salą „Klejnoty Pogórza”, salą „Woda i Przyroda”, salą „Woda i Człowiek”, a także sala warsztatowa. Obecni uczestniczyli w warsztatach o tematyce ekologicznej.  Uczniowie i nauczyciele  byli zafascynowani nowym ośrodkiem. Na pewno tam wrócimy!

 

 

 


Debata oksfordzka w naszej szkole

W dniu 29 marca 2023 r. mieliśmy przyjemność obejrzeć w naszej szkole debatę oksfordzką w ramach projektu „Dialogi Nieoczywiste”, realizowanego przez Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim. Szkołę Podstawową w Rzepienniku Strzyżewskim reprezentowali uczniowie klasy ósmej Gabriela Dziuban, Wiktor Guzik, Kacper Łatka i Bartłomiej Szymański. Dyskusja toczyła się wokół tezy "Media przynoszą więcej szkód niż korzyści".

 


O!PLA

29.03. 2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festiwalu polskiej animacji.
Dzieci chętnie uczestniczyły w głosowaniu na najlepsze filmy w ramach 11. Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Animacji. Emocje i zainteresowanie było bardzo duże, co można zauważyć na załączonych zdjęciach.
Dziękujemy pracownikom Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim za możliwość udziału w tym festiwalu.

 


Finał konkursu „ZIMOWA AURA RZEPIENNIKA”

Nadszedł czas rozstrzygnięcia konkursu „ZIMOWA AURA RZEPIENNIKA”.

I miejsce

II miejsce

III miejsce